Sądowy savoir-vivre

Artykuł

Często spotykam się z pytaniami Klientów o to, jak zachować się przed sądem. Z całą pewnością powaga tego miejsca może spowodować stres, bez względu na to, czy występuje się jako strona czy jako świadek.

Z pierwszą wizytą w sądzie wiąże się wiele pytań – po której stronie usiąść, jak i kiedy zwracać się do Sędziego, w co się ubrać.

Jeśli występujemy jako powód/wnioskodawca, siadamy po prawej ręce sędziego, jeśli jako pozwany/uczestnik po jego lewej ręce.

Kiedy Sąd się do nas zwraca, wstajemy, kiedy my chcemy zwrócić się do Sądu również należy wstać. Kiedy składamy zeznania, należy podejść do mównicy znajdującej się przed stołem sędziowskim. Na rozprawę należy stawić się z dowodem osobistym. Do Sądu należy zwracać się „Wysoki Sądzie”.

Należy także pamiętać o wyłączeniu bądź ściszeniu telefonu komórkowego. W przypadku gdy znajdujemy się na sali sądowej z możliwością nagrywania rozpraw (nie każda sala posiada odpowiedni sprzęt) to nasze wypowiedzi kierujemy do mikrofonu.

Ubiór również powinien być dostosowany do powagi Sądu, lecz niekoniecznie musi być to strój bardzo elegancki. Z pewnością wykluczone są chociażby krótkie spodenki.

Podsumowując, jest to kilka prostych i podstawowych zasad, które łatwo zapamiętać.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp